12 Aralık 2010

Top 5: MFÖ

5- Sufi

Eurovision şarkısı. Celine Dion'un birinci olduğu sene 15. olmuş. Önemli mi? Eurovision'u fazla ciddiye aldığımız hüsran yıllarını düşününce önemsiz gibi geliyor kulağa. Seviyorum bu şarkıyı (hatta annemin dediğine göre bebekken delirirmişim bunu duyunca) neden seviyorum valla ben de bilmiyorum. Böyle içim bir hoş oluyor nakaratını duyunca. Özkan Uğur abim müziğini yapmış ben sözleri Mazhar yazmış zannediyordum ama Sezen Aksu yazmış meğersem.

favori lirik: dance dance oh sufi sufi ah


4- Sakın Gelme

Tam bir Fuat Güner şarkısı. En baskın ses de onun klipte en gözümüze sokulan elemanda o zaten. Mazhar'ın sesi Fuat'ın sesine tokluk katmak Özkan'ın sesi de adeta sesi ekolandırmak için efekt gibi kullanılmış bu şarkıda. Bu kadar Fuat dedik zaten müzik de Fuat Güner'e ait. Süpriz olmamıştır. Sözler ise Fikret Kızılok, bunun da süpriz olmaması gerek.

Favori lirik: lodosum tuttu poyrazım soğuk.

3- Ele Güne Karşı

Valla şahsen benim iki şey diyince bu şarkı aklıma gelir. Biri MFÖ biri 9/8'lik.
O sebeple çok fazla şey yazmayacağım ama onun yerine favori lirik kısmını uzun tutacağım zira seçim yapamadım.

Favori lirik:

bekledim dön diye
dönmedin bile bile
bile bile sevdiğimi
korkundan gelmedin

&

aklim fikrim hep sende
sevsen de sevmesen de
seni hiç aldatmadım
aldatmayı hiç sevmem


2- Mazeretim Var Asabiyim Ben

Bana kalırsa gelmiş geçmiş en güzel MFÖ şarkısı ve gelmiş en güzel türkçe şarkılardan biridir. Hatırlıyorum ilk klibi çıktığını (yaş 9) o zaman da bayılmıştım, annemlere zorla kasetini aldırmıştım falan. Klibinden en net hatırladığım şey Fuat Güner'in yanlış saç kesimi ve Özkan'ın halim ne kötü ne şahane dediği anda distortiona uygun şekilde bas gitarını havaya dikmesidir.

Favori lirik: eskidim belki gönül yoruldu, aşık oldum soru soruldu, affet beni kırdım istemeden

1- Ali Desidero

Ya bu şarkının mutlaka konser halini izlemek lazım bi' kere. Özellikle sonlara doğru Mazhar'ın narrator, Fuat'ın Ali Desidero ve Özkan'ın entel kız olduğu kısımlar fena eğlenceli. Şarkı ne bulduysa harika dalga geçmiş ve eminim milyonların pesimist, luther, humanizm ve idiotloji gibi kavramlarla tanışmasını sağlamıştır. Sıkıldıkça kendi kendime son kısımlarını söylerim ben bunun.

Favori lirik: teoride desen zehir gibi pratik dersen sallamakta. bazen ben humanistim diyor bazen rasyonalist oluyor. değişik bir psikolojibir felsefe idiotloji---idiot idiot idiotloji4 yorum:

Jove. dedi ki...

mfö ya.
severim ben çok

pisces dedi ki...

sizin bu top 5 lerinize hayranım..ben biraz mükemmeliyetçi ve aksi gibi fazla kararsız bi insan olduumdan sanırım soyunamıyorum şu işe.. neyse :D sadede gelince ak parti gençlik konserinde gördüümden beri sezen aksunun yetmez ama evetçi oluşu gibi bi hayal kırıklıı yaşasam da vazgeçemem mfö den. trt nin yarım elma programında yayınlanan mfö bölümünü vhs kasede çekmiştik küçükken .defalarca izledik. orda ali desidero daki kız bir demet tiyatro daki mükreminin nişanlısı asuman (deniz özerman)dı.öle :D

yaz arada ya, iyi oldu :D

Sel dedi ki...

Neydi o diday diday de hoy bişi? Onu seviyorum.
Bide küçükken tabii ki vak durak vak vak vardı.
İlgim bu kadar.

Sel dedi ki...

Hatta benden sana gelsin http://www.dailymotion.com/video/x7p7ns_1985-mfo-ayik-oldum-erevizyon-eurov_music

Muck.

Related Posts with Thumbnails